Giresunluların Buluşma Adresi

Tavsiye Et Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfam

Künye

   GENÇ GİRESUNLULAR GİRESUNSPORUN YANINDA    Fındık üreticilerini umutlandıran sözler    GİRESUNSPOR’A SON DAKİKA ŞOKU; 2-1    Bayrampaşa Giresunlular Derneği Mevlit düzenledi.    BAYRAMPAŞA GİRESUNLULAR DERNEĞİ ŞEHİTLERİNE MEVLİT    Ege Ordu Komutanı Abdullah Recep    Giresun 3 Kahramanı Şehit Verdi    GOP Belediyesi Giresun İftarı    Tirebolu'da Trafik Uygulamasına Tepki    Giresun Adası'na Dubai Tipi Otel   

 
 ARŞİVDE ARAMA

 

 
Afyon'da Büyük Giresun Buluşması
Giresunlular Afyon'da büyük buluşmaya hazırlanıyor. Giresunluların Şehitlik ziyareti gelişerek devam ediyor.
Facebook

 Reklam
Afyon'da Büyük Giresun Buluşması
16 Ağustos 2014 Cumartesi 18:55
Giresunlular Afyon'da büyük buluşmaya hazırlanıyor. Giresunluların Şehitlik ziyareti gelişerek devam ediyor.

Feshane Giresun Günleri, Taksim Yürüyüşü, Osmanağa Futbol Turnuvası derken Giresun Federasyonu yeni ve anlamlı bir organizasyona daha imza atmaya hazırlanıyor. 

Giresun Uşakları Afyon Şehitliğinde Nöbet Tutacak

Giresunlular, Kurtuluş Savaşında şehit düşen ve Afyon İscehisar ilçesi Doğanlar köyünde medfun bulunan Giresunlu şehitlerini 30 Ağustos Cumartesi gününden başlayarak kapsamlı bir etkinlikle anacak.


Milli mücadele yıllarında vatanın düştüğü zor duruma Giresun’dan katılan 42. ve 47. Gönüllü Alaylarından Topal Osman emrindeki 47.Alay Afyon Dedesivri tepesinde verdiği 14 şehitle tarihe geçmiştir.  Şehit düştükleri topraklara defnedilen Giresunlu Kahramanlar Afyon’un İscehisar ilçesindeki Giresun şehitliğinde her yıl, başta Giresun ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinden gelen hemşehrileri tarafından anılmaktadır. 


Organizasyonun özellikle İstanbul ayağında önemli yer tutan Giresun Federasyonu; anma etkinliklerine, kapsamını genişletilerek daha anlamlı bir boyut kazandırmak amacıyla çeşitli girişimlerde bulundu. Bu kapsamda, Giresun ve Afyon valileriyle görüşen ve Afyona giderek Afyon Vali yardımcısı Akgün Corav’la çeşitli inceleme ve keşiflerde bulunan Federasyon Başkanı Hasan Turan; Sayın valilerimizden aldığımız olumlu yanıtlar bizi memnun etmiştir, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.


 

Turan açıklamasında, Afyon Giresunlular Şehitliği ziyaret programının 30 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00 da resmi törenle başlayacağını söyledi. Turan, bu organizasyonun bir tek kuruma ait olmadığını, bütün Giresunlulara ait olduğunu ve her bir Giresunlunun Afyon ziyaretine katılmasını arzu ettiğini söyledi. Federasyon Başkanı Turan, Giresun derneklerine seslenerek, Afyon Şehitliği ziyaretine sahip çıkılmasını beklediğini ifade etti.


Ceddimizin kahramanlıkları gelecek kuşaklara eksiksiz, doğru ve anlaşılır biçimde aktarılamıyorsa bu bizim vebalimizdir diyen Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Burada yapılan törenleri bir merasim ritüeli boyutundan daha çok, ruhlarımızın donatıldığı, çocuklarımızın şahit olacağı bir şehitlik ruhunun yaşatıldığı mekânlara cevirmek, minik bir Çanakkale olarak düzenlemek ve organizasyonu da bu kapsamda ele almak istiyoruz. Her yıl, 29 Ağustos’a bağlı kalmadan hafta sonuna denk getirip – bu sene 30 Ağustos'a geliyor- cumartesi gelip akşam kamp çadırları kurarak ve hazırlayacağımız programlarla şehitlerimizi daha canlı, vatan ve mukaddesat için gözünü kırpmadan can vermenin ruhunu herkesin duyumsayacağı biçimde anmamız mümkün olacaktır. 


 

Hafta sonunda yapılması katılımı da arttıracaktır. Gençlerimize şehitlerimizin giydiği abazıpkaları giydirerek nöbetler tutturup, kuracağımız sahnede gece boyunca şehitlikle ilgili programlar düzenleyerek ve meşaleli yürüyüş yaparak bir nebze de olsa zamanın ruhunu gençlerimize doğru ve kapsamlı biçimde aktarmış oluruz” dedi. Tarih şuurunun gelecek nesillere iyi anlatılması gerektiğini de söyleyen Turan; “Tarih şuuru deyince; geçmişin aslında geçmemiş olduğunun farkına varmak, başka bir ifade ile geçmişin halde de var olduğunu bilmek demek olduğunu gençlerimize anlatabilmeli, onlara, tarihi sırtımızda ağır bir yük olarak taşımak değil, hedefe ulaşmada itici bir güç olduğunu hissettirmeliyiz. ” dedi.

 

 

Çanakkale’ye binlerce kilometre yol katederek günler öncesinden gelip anma programları düzenleyen Anzakları hatırlatan Turan; “ Bizler de hiç değilse bir akşam kalıp şehitlerimizin aziz ruhlarına Kuran tilaveti ve mevlit okutarak şehitliğin ruhuna uygun hareket etmiş olup, şehitlerimize layık bir nesil örneği vermiş oluruz. Bu sene ünlü isimlerin de katılımıyla bu programın ilkini gerçekleştireceğiz inşaallah.

Unutmamalıyız ki geçmişini anlamayan onu bir daha yaşamak zorundadır. Gençlerimiz ceddinin kahramanlıklarını ansiklopedi sayfalarından değil; bizzat görerek, dokunarak, duyarak, hissederek kısaca tüm benliği ile yaşayarak öğrenecektir.


 

Federasyon olarak biz bu sorumluluğu almaya hazırız. Hemşehrilerimizin görüş ve önerilerine, etkinliği zenginleştirecek fikirlerine de açığız.


Facebook ve Diğer Paylaşım Siteleri İçin Tıklayın
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
  Haftanın Yazarı
Seyfullah ÇİÇEK
FINDIK MANİFESTOSU
Prof. Dr. İbrahim BALCIOĞLU
FUTBOL
Ahmed ÇITLAKOĞLU
FINDIK BORSASI
Şenol SAYGILI
EĞİTİM ŞART
   Diğer Yazarlar

 

 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: Haber Arşivi :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Sayfa Üretimi: 0.6899  | Teknik Destek: Cizginet
Online:  Bugün: 327 Toplam: 1,131,033
Haberler artık Outlook'ta