Giresunluların Buluşma Adresi

Tavsiye Et Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfam

Künye

   Giresun FKB için Tek Yürek Oldu    Giresunspor 3 Adanaspor 1    Ayşe Karaçam TGRT EU Da    Tuncay Kasım Vizyon'a Konuştu    Yaralanma Değil Enfeksiyon Öldürdü    Alucra'da Ayılar Vatandaşa Saldırdı    Çanakçı HES İçin Geri Sayım    İş Makinesı Otomobili Ezdi    Giresun'lu Dr. Evinde Ölü Bulundu    Abdulkadir Eroğlu'ndan Çay Açıklaması   

 
 ARŞİVDE ARAMA

 

 
Polis Teşkilatının sıkıntı ve sorunlarını dile getirecek bir mekanizma bulunmadığını dile getiren, bir grup Emekli
 
 Reklam
Polisler de Hak Arama Derdinde
14 Ocak 2015 Çarşamba 18:47
Polis Teşkilatının sıkıntı ve sorunlarını dile getirecek bir mekanizma bulunmadığını dile getiren, bir grup Emekli Emniyet Mensubu teşkilatın sorunlarını dile getirdi.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİDeğerli Basın Mensupları;
Emniyet Teşkilatının vefakar, fedakar ve Kahraman mensupları.
Dünya’da 120 den fazda ülke Polis teşkilatının sahip olduğu, Ülkemizde de, Teşkilatın sorun ve sıkıntılarını dile getirmek ve bir nevi sözcülüğünü yapmak amacı ile 2012 yılında kurmuş olduğumuz, Emniyet Teşkilatı Mensupları Sendikası EMNİYET-SEN adeta “Evrensel Hukuk” yok sayılacak bir şekilde kapatılmış, kuruluşu için çaba sarfeden yüzlerce polis yine kanunsuz bir şekilde ihraç ve sürgüne maruz bırakılmıştır. Bu nedenle, Polis Teşkilatının sıkıntı ve sorunlarını dile getirecek bir mekanizma bulunmadığından, bir grup Emekli Emniyet Mensubu ve Emniyet Mensubu yakınları olarak, Emniyet Teşkilatı Mensuplarımızın yıllardan beri süre gelen sorunlarını ve beklentilerini Kamuoyu nezdinde dile getirmek için toplanmış bulunmaktayız.Emniyet Teşkilatı Mensuplarının ne denli zorlu şartlarda ve nasıl bir fedakarlık içerisinde çalıştığı, tüm kamuoyunun malumudur. Gece gündüz demeden toplumun huzur ve refahı için gerektiğinde gözünü kırpmadan, canını ortaya koyan Polis Teşkilatı Mensuplarının, yığınla sorunları olmasına ragmen; Teşkilat mensuplarımız, her türlü zorluklar içerisinde görevini layıkıyla yapmaya en üst seviyeden gayret göstermektedir.
Peki, yeri geldiğinde, toplumun bir çok kesiminden, bazen insaf sınırlarını zorlayan eleştirilere maruz kalan bu teşkilatın güzide mensuplarının, hangi şartlarda görev yaptığını kaçımız biliyoruz? Çoğu zaman İşkence ve İnsan Haklarına aykırı müdahale etmekle suçladığımız, Teşkilat Mensuplarımızın bilfiil kendilerinin İnsan Haklarına aykırı muameleye tabi tutulduklarını, Polis olmakla birlikte, her şeyden önce kendilerinin de birer insan olduğunu ve buna rağmen kendilerinden,” insan üstü bir gayret içerisinde davranılması” beklentisinin olduğunu biliyormuyuz?Değerli Basın Mensupları; Hesap sorma ve cezalandırmanın anında uygulandığı; Buna karşılık sorun ve sıkıntılarının görmezden gelindiği Emniyet Teşkilatı mensuplarının başlıca sorunlarını sizin vasıtanızla bir daha dile getirmek istiyoruz. Bu güne kadar sorunlar ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda her türlü legal yol denenerek, yetkili mercilere bildirilmesine ragmen, malesef herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. Polis teşkilatı mensuplarının bu sorunları hemen her siyasi iktidar döneminde dile getirilmekle birlikte, çözümü konusunda hiç bir dönemde ciddi adımlar atılmamış, sadece vaatlerle geçiştirilmiştir.
1- Polislerimiz; İLO ve Avrupa Sosyal Haklar Sözleşmesinde belirtilen, bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin İmzalamış olduğu (Buna Ülkemiz de Dahil) neredeyse Evrensel olarak kabul edilmiş çalışma şartlarına aykırı olarak çalıştırılmaktadır. Aylık 180 saat çalışma Saatinin baz alındığı, Görev gereği çalışılması zorunlu olan hallerde Çalışana saat başı Ek mesai ödenmesi gerektiği, bütün yasal mevzuatta belirtilmesine ragmen, Emniyet Teşkilatı Mensupları, 12/24 saat esasına göre çalıştırılmakta ve hiç bir mesai ücreti ödenmeden, aylık en az 240 saat çalıştırılmaktadır. Normal şartlarda % 50 daha Fazda çalıştırılan Polisler buda yetmezmiş gibi, başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere Birçok bölgede, Çoğu zaman 12/12 saat esasına göre çalıştırılmakta olup aylık çalışma saatleri 300 saatin üstündedir. yine buna karşılık da hiçbir ek mesai ücreti ödenmemektedir.
2- Aylık Ücretleri, çalıştırıldıkları dönemde ek tazminatlarla desteklendiğinden, emekli olduklarında ek göstergeleri çok düşük olduğundan dolayı (2200 Ek Gösterge) aldıkları ücret % 60 oranında düştüğünden dolayı Polis Emeklileri çok ciddi sıkıntılar çekmektedirler. Neredeyse % 100 ü Yüksek okul ve Üniversite mezunu olan Polislerin en büyük beklentisi Ek Göstergelerinin 3600’ e çıkarılması ve Emekliliklerinde bir nebze de olsa biraz rahat bir nefes almalarıdır.
3- 1934 yılında, günün şartlarına göre çıkarılan Emniyet Teşkilatı Kanununa, günümüze kadar tabiri caiz ise “Yamalı Bohça” misali bir çok eklemeler yapılmış olsa da, ETK maalesef günümüz şartlarında ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Emniyet Mensuplarımız, Özellikle Terfi, Atama ve Yer değişmelerinde bir çok haksızlığa uğramalarına rağmen bu güne kadar tatmin edici herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Yakın zamanda yeni bir düzenleme yapılacağı söylentisi bütün Teşkilat Mensuplarında bir heyecan yaratsa da, gelinen noktada adeta “Dağ Fare doğurmuştur”. En son ETK da yapılan bir düzenleme ile eskiden beri karşı çıkmakta olduğumuz Polis Koleji ve Polis Akademisinin Kapatılması olumlu bir gelişme olsa da; Yerine getirilen sistem ne yazık ki eski uygulamanın bir başka versiyonu olmuş ve tabiri caiz ise yine “Amir Yetiştiriciliğine” devam edilmiştir. Oysa ki; Teşkilat Mensuplarının beklentisi; “Gelişmiş bütün ülkelerde ve ülkemizin diğer kurumlarında da uygulanmakta olan mesleğe herkesin eşit şekilde başlayarak bir üst rütbeye Terfilerin ihtiyaç oranında Meslekteki liyakat’a göre” yapılması şeklinde idi. Fakat görülüyor ki; Yapılan düzenlemeler “Adeta Şahsa Münhasır” ve yine otomatik terfi sistemine dayalı yapılmıştır. Bu yeni düzenleme bütün teşkilat mensuplarını adeta bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Oysa ki; ETK nın tümden düzenlenerek Emniyet Teşkilatının Gelişmiş ülkelerdeki gibi yeniden yapılanması kaçınılmaz ve zorunlu bir hale gelmiştir. 

Bütün Emniyet Teşkilatı Çalışan ve Emekli Mensuplarının beklentileri, özlük haklarının biran önce ciddi bir şekilde ele alınarak düzeltilmesi şeklindedir. Çünkü polisin artık oyalanmaya ve sorunlarının vaatlerle ötelenmesine tahammülü kalmamıştır. Emniyet Teşkilatı Mensupları, defaaten her siyasi dönemde verilen taahütlerin artık yerine getirilmesini beklemektedir. Binbir zorluk içerisinde görev yapan Polislerimizin Yetkililerden bir an önce sorunlarının çözümü için bir adım atılmasını beklemesi gayet makul ve insani bir taleptir. Büyüklüğü ile övündüğümüz Devletimizin, Polisin bu sorunlarını gidermesi çok zor olmasa gerek. Yüce Meclisimizden ve bil hassa Hükümetimizden, başta 3600 Ek gösterge olmak üzere, Mesai ve diğer özlük hakları konusunda adil bir düzenleme yapılmasını beklediğimizi, Sendika üyeliğinden dolayı, haksız bir şekilde ihraç edilen Polislerin görevlerine yeniden iade edilmeleri gerektiğini, 
Tüm Kamuoyuna Saygıyla arzederiz.
Emniyet Teşkilatı Çalışan ve Emekli Mensupları ile Teşkilat Mensupları Yakınları Platformu adına
Abdurrahman YILMAZ
Emekli Gazi Polis Memuru.Bu Haber Toplam 2885 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
  Haftanın Yazarı
Zeki AL
BAFRA ÇEVRESİ VE KAPIKAYA ZİRVE
Nuri YILMAZ
BAHAT SAĞLIK GRUBUNA DESTEK OLMA ZAMANI
Hilal Mutlu KARAİBRAHİM
KORONA ve SONRASI
Ayşe KARAÇAM
KÖYLERİMİZ CANDIR
   Diğer Yazarlar

 

 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: Haber Arşivi :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Sayfa Üretimi: 0.6120  | Teknik Destek: Cizginet
Online:  Bugün: 493 Toplam: 1,281,599
Haberler artık Outlook'ta