Giresunluların Buluşma Adresi

Tavsiye Et Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfam

Künye

   GENÇ GİRESUNLULAR GİRESUNSPORUN YANINDA    Fındık üreticilerini umutlandıran sözler    GİRESUNSPOR’A SON DAKİKA ŞOKU; 2-1    Bayrampaşa Giresunlular Derneği Mevlit düzenledi.    BAYRAMPAŞA GİRESUNLULAR DERNEĞİ ŞEHİTLERİNE MEVLİT    Ege Ordu Komutanı Abdullah Recep    Giresun 3 Kahramanı Şehit Verdi    GOP Belediyesi Giresun İftarı    Tirebolu'da Trafik Uygulamasına Tepki    Giresun Adası'na Dubai Tipi Otel   

 
 ARŞİVDE ARAMA

 

 
Afyon'da Şehitlerimizi Andık
Giresunlular Afyon'daki 'Giresun Şehitliği'nde bulunan dedelerini muhteşem bir törenle andılar.
Facebook

 Reklam
Afyon'da Şehitlerimizi Andık
01 Eylül 2014 Pazartesi 19:29
Giresunlular Afyon'daki 'Giresun Şehitliği'nde bulunan dedelerini muhteşem bir törenle andılar.

Giresun Federasyonu öncülüğünde yürütülen  bu seneki anma etkinliklerine Türkiye'nin her yerinde bulunan onlarca Giresun'lu STK'nın kalabalık guruplarla katılımı, Giresunluların birlik  beraberlik ve dayanışmasının  anlamlı bir mesajı niteliğindeydi. Onlarca otobüsün  şehitliğin bulunduğu Doğanlar köyüne doğru tek sıra halinde tırmanışını gören yerel yöneticiler ve yöre halkı gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

 

Etkinlikler; Saat 17.00'de resmi törenle başlayan  programın ardından; şehitliğin ruhuna uygun kapsamlı bir halk töreniyle  sürdürüldü. Kur-an tilaveti ile başlayan program; şehitliğin ruhuna uygun şiirler, ilahiler, kasideler ve Giresunlu çocuklardan şehit atalarına mektuplar gibi bir dizi programla devam edip  şehitlerin başında nöbet tutma ve Dedesivri Tepesine meşaleli yürüyüş şeklinde sabaha kadar sürdü.


Törenlere Derin Millet El Koydu

Şehitlerimizi şehitliğin ruhuna uygun ve bize yakışır biçimde anmak için yaptığımız çağrı Türkiye'nin her yerinden ses getirdi diyen Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, konuşmasına, bu çağrıya önem atfedip gelen hemşerilerine teşekkür ederek başladı. Turan; onlarca yolu kat ederek bu şehitliğimize gelen, şehitlerin aziz hatıratıyla yaşam bağı kuran, onların yolunda gitmeye aht eden ve  toplumun orta sınıfını oluşturan bu hemşerilerim her türlü övgüye layıktır. Bu sene hafta sonuna denk getirdiğimiz etkinliklerde gördüğümüz olağan üstü manzara, hafta sonundaki ısrarımızda ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi, biz bu törenleri törensel ritüel olmaktan çıkarıp , millet törenlerine dönüştürmek istiyoruz" dedi.


42. ve 47. Alayların kahramanlıklarına da değinen Turan; "bir başka şehirde kendi şehrinin ismini taşıyan şehitliğe sahip tek vilayet  Giresun' dur, bununla gurur duyuyoruz, bizim yiğitlerimiz burada yatan 14 şehitten ibaret de değil;savaş alanında kalanların ve yaralı olarak dönerken yolda şehit olup yol üstündeki mezarlıklara defnedilenlerin sayısı hakkında da sağlıklı bir bilgiye sahip değiliz, o nedenle bu topraklarda onlarca şehidimizin yattığı bir gerçek" dedi. 

 Aziz şehitlerimizin başında bu gece sabaha kadar nöbet tutacağız diyen Turan "asker kaçaklarının idam edildiği bir dönemde,iki tane gönüllü alay kurmuş ceddimizle iftihar ediyoruz ve onları bundan sonra da hak ettikleri şekilde anacağız" dedi.


Bakan Eroğlundan Söz Aldık

Şehitliğin bakım ve onarımı için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüklerini de belirten Hasan Turan; "Sayın Bakanımız projelerimize destek vereceklerini söylediler, yakın bir tarihte kendilerini şehitliğimizle ilgili hazırlamış olduğumuz bir projeyle rahatsız edeceğim; buraya dolma takastan yapılmış ve geniş  bir müştemilatı olan tematik bir kültür evi yaptıracağız; böylece gelecek nesillerimize mekanın gücünden istifade ederek duygu aktarımı yapmış olacağız" dedi.

Şehadet duygusunun önemine de vurgu yapan Turan sözlerini şöyle sürdürdü;  "insanın en değerli varlığı canıdır, bu canı feda etmek özgürlerin işidir, hürriyete kavuşmak ve yüce bir dava  için şehadet duygusunu  özümsemek önemlidir ve biz bunun idrakindeyiz. Bu şehitler bizim örnekliğimizdir. Çocuklarımıza örnek olarak yabancı figürleri değil kendi kahramanlarımızı göstermek durumundayız" dedi.

Hemşerilerinden,şehitlik alanına getirttikleri kan bağış aracına  giderek kan bağışında bulunmalarını da isteyen Turan; "aziz şehitlerimizin mübarek kanları hürmetine kan bağışında bulunacak olan hemşerilerimiz, buraya gelerek elde ettikleri manevi hazza sosyal duyarlılık halkası'da eklemiş olacaklardır" dedi.Dedesivri Tepesindeki ‘Nurlu Gece’ Heyecan Yarattı


Şehitlerini anmak için 30 Ağustos’ta Afyon’a gelen Giresunlular; kurtuluş savaşına gönüllü katılan ve aralıksız 36 saat süren çarpışmada şehit düşen dedelerinin anısına, şehit düştükleri Dedesivri tepesine gece meşaleli yürüyüş yaptılar.

Kurtuluş Savaşında iki gönüllü alay kurarak önce Karadeniz’de Pontus varlığına son verip sonra da Anadolu’daki kurtuluş mücadelesine katılan Giresunlu gönüllüler; Afyon’un İscehisar İlçesi Dedesivri tepesinde konuşlanmış düşmanla girdiği müsademe sonunda tepeyi düşmandan geri alırlar. Müsademenin en çetin bölümü gece saatlerinde başlayıp 36 saat süren ve gönüllülerin 14 şehit verdiği anlardır.

Gece başlayan müsademenin 36 saatlik süresi içerisinde iki gece bulunuyor olması vuruşmanın çoğunlukla gece geçtiğini gösteriyor. Giresun’dan gelen şehitlik ziyaretçileri, gece çarpışmasını yerinde ve saatinde ruhuna uygun biçimde duyumsayabilmek için Dedesivri tepesine gece meşaleli yürüyüş düzenlediler.

Yaklaşık 200 kişilik grubun, meşaleleriyle gece geç saatlerde Dedesivri tepesine çıkarkenki olağanüstü görüntüsü görmeye değerdi. Işıltıları uzaktan gören yöre halkı, durumu öğrenene kadar şaşkın saatler yaşadı.

Güvenlik güçlerinin bölgeye intikaline vesile olan bu anlamlı yürüyüş, Karadenizlilerin sınır tanımayan zekâsıyla yorumlandı.

Meşaleli gurubun içinde bulunan Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan’ın bu muhteşem görüntülerle ilgili izlenimlerini aldık. Yöre halkına geçici de olsa tedirginlik yaşattığımız için onlardan özür diliyorum diyen Turan; “ biz buradaki şehitlerimizi, resmi anma programlarının dışına çıkarak; şehitliğin anlam ve önemine uygun ve gençlerimize değer aktarıcı hale getirmek istiyoruz. Eksiği ile fazlasıyla bu sene ilkini gerçekleştirdik. Buranın fiziki yapısını da iyileştirerek -ki bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ve Afyon Milletvekili Sayın Av. Halil Ürün ile paylaştığımız ve destek aldığımızprojelerimiz var- daha anlamlı ve gerçekçi anma etkinlikleri düzenleyeceğiz” dedi.
Facebook ve Diğer Paylaşım Siteleri İçin Tıklayın
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
  Haftanın Yazarı
Seyfullah ÇİÇEK
FINDIK MANİFESTOSU
Prof. Dr. İbrahim BALCIOĞLU
FUTBOL
Ahmed ÇITLAKOĞLU
FINDIK BORSASI
Şenol SAYGILI
EĞİTİM ŞART
   Diğer Yazarlar

 

 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: Haber Arşivi :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Sayfa Üretimi: 0.6409  | Teknik Destek: Cizginet
Online:  Bugün: 311 Toplam: 1,131,017
Haberler artık Outlook'ta