Giresunluların Buluşma Adresi

Tavsiye Et Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfam

Künye

   Taksicilerin Havalimanı Sorunu    Giresun Adasına Otel Projesi    Atatürk Madalyalardan Neden Kaldırıldı    Nurşen Demir'i Kutluyoruz    Arnavutköy'de Fırsat Devam Ediyor    Eğribel Bağlantı Yolu Yapılıyor    Eğitimde Özel Çalışma Dönemi    Adanaspo 0 - Giresunspor 4    A. Latif Karadeniz'e Teklif Yağıyor    Giresunspor 1 - Ankaraspor 0   

 
 ARŞİVDE ARAMA

 

 
CHP Giresun Milletvekili Tığlı, Giresun’daki taksi esnafının havaalanına giriş yapamamasını eleştirdi ve konuyu TBM
 
 Reklam
Taksicilerin Havalimanı Sorunu
23 Nisan 2021 Cuma 14:32
CHP Giresun Milletvekili Tığlı, Giresun’daki taksi esnafının havaalanına giriş yapamamasını eleştirdi ve konuyu TBMM’ye taşıdı.

GİRESUNLU TAKSİCİLER

ÜVEY EVLAT MI?

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresunlu ticari taksilerin Ordu-Giresun Havaalanına girememelerinin yanlış olduğunu söyledi.

TBMM’ye bir önerge veren Tığlı “Giresun’dan Ordu- Giresun Havalimanına yolcu taşıyan ticari taksilerin müşterilerini havalimanına taşıma ve dönüşlerinde alabilmelerine imkan sağlanmaması sebebiyle yıllardır iki ilin ticari taksi esnafı ve Giresun ticari taksici esnafı ile Ordu Emniyetine bağlı kolluk kuvvetleri arasında süregelen bir sorun yaşadığı görülmektedir.


Ticari taksici esnafının Havalimanından yolcu alamamaları uygulaması; yürürlükte bulunan Karayolları Taşıma Kanunu, Taşıma Yönetmeliği ve Uygulama Genelgeleri kapsamında yapılmaktadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 17 Aralık 2018 tarihli Havayolu + Karayolu Kombine Yolcu Taşımaları genelgesinde yer alan Havalimanı İşletmecisi tarafından alan / yer tahsis edilen ticari taksiler haricinde diğer ticari taksiler havalimanından yolcu alamazlar ibaresinden kaynaklanmaktadır. 4 Şubat 2020 tarihli genelge ve ardından 29 Aralık 2020’de yürürlüğe konulan genelgede de aynı şekilde yer almaktadır. “dedi

Tığlı şöyle konuştu

“Genelgeyle, havalimanlarına kayıtlı olanların dışındaki taksilerin havalimanlarından yolcu taşıması yasaktır. Havalimanlarına yolcu götüren taksilerin boş dönmesini de beraberinde getiren uygulama kapsamında havalimanı kara sahasına girişler ile buna ilişkin denetimi havalimanı işletmecisinin sorumluluğuna verilmektedir. Ordu-Giresun Havalimanından dışarıya yolcu taşıma hakkı, DHMİ tarafından havalimanı taksicilerine ihale yoluyla verildiği için havalimanı taksicileri haricinde Ordu, Giresun ya da başka bir il plakalı ticari aracın, havalimanından yolcu alma hakkı olmadığı ifade edilerek havalimanı işletmecisi tarafından Giresun’dan gelen ticari taksilerin havalimanına girişlerinde de sorun yaşandığı ifade edilmektedir.

İki ilin ortak kullandığı Ordu – Giresun Havalimanının, Ordu İli mülki sınırlarında yer alması, buna ilişkin her hizmetin ve faaliyetin bu ilimizin tasarrufunda yürütülmesi sonucunu ortaya çıkarmaktadır.  Herkesin tabi olduğu mevzuat hükümlerinin, ortak kullanılmak üzere inşa edilen havalimanının, her iki ilin vatandaşları tarafından rahat kullanılabilmesine imkân sağlanacağı biçimde yeniden düzenlenmesi de gerekli görülmektedir.”

Tığlı şu soruları yöneltti

  1. ***Ordu – Giresun gibi iki il için ortak hizmet veren havalimanları için farklı bir genelge düzenlenmesi mümkün değil midir?

 

  1. ***İki ilimize ortak hizmet etmek üzere faaliyet gösteren Ordu – Giresun Havalimanının sınırları dahilinde, Havayolu + Karayolu Kombine Yolcu Taşımaları hizmetlerinin gerek taksici esnafının gerekse seyahat eden yolcuların bağlı olduğu mülki idareleri tarafından konulacak kurallar çerçevesinde yürütülmesi mümkün müdür?

 

  1. ***Hizmete girdiği yıldan bugüne kadar, iki ilimize ortak hizmet verdiği ifade edilen havalimanından yararlanma koşullarında Ordu iline sağlanan pozitif bir ayrım söz konusu değil midir?

 

  1. ***O halde bahsi geçen havalimanını ortak bir havalimanı yapan nedir? Neden ortak havalimanı tabiri kullanılmaktadır?

 

  1. ***Hizmete girdiği günden bu yana yolcuların, esnafın ve kolluk güçlerimizin karşı karşıya gelmesine sebep olan durum ve ortaya çıkan gerilimin giderilmesi için bir talimatınız olacak mıdır?

 

  1. ***Havalimanını kullanarak Giresun’a seyahat eden, havaalanı kampüsü dışından, karayolundan, Giresun plakalı ticari taksileri kullanmak isteyen vatandaşlarımızın talep etmesi halinde, bu ticari taksileri kullanma imkanı sağlanabilir mi?

 

  1. ***İki ile ayrı hizmet verebilecek, ayrı ticari taksi hizmet noktaları oluşturulması için bir düzenleme düşünür müsünüz?Bu Haber Toplam 3057 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
  Haftanın Yazarı
   Diğer Yazarlar

 

 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: Haber Arşivi :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Sayfa Üretimi: 0.0879  | Teknik Destek: Cizginet
Online:  Bugün: 355 Toplam: 1,955,877
Haberler artık Outlook'ta